تمامی مطالب موجود در این سامانه از وب سایت های دیگر و بدون دخالت انسانی جمع آوری شده , لذا تمام مسئولیت آنها بر عهده وب سایت منبع میباشد. مطالب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران را از طریق بخش تماس با ما به ما اعلام کنید.


ورود به کانال تلگرام


حقوق دانش آموزان در امور حقوقي و قضايي

حقوق دانش آموزان در امور حقوقي و قضايي


    دانش آموزان حق دارند در صورت ارتکاب به جرم و محرز شدن آن از سوی دادگاه از مجازات های جایگزین زندان و شلاق بهره مند شوند.
    دانش آموزان حق دارند مسایل قضایی مربوط به آنها در دادگاه های تخصصی با حضور قضات ورزیده و مسلط به مسایل آموزشی و پرورشی مورد محاکمه قرار گیرند.
    دانش آموزان حق دارند از تحقیقات و رسیدگی به اتهامات و جرایم در امور قضایی، مستقیماً توسط قاضی برخوردار شوند.
    دانش آموزان حق دارند از حق وکالت تسخیری با همکاری وکلای متخصص در زمینۀ تخلفات و جرایم مربوط سنین دانش آموزی بهره مند شوند.
    دانش آموزان حق دارند از رسیدگی به امور قضایی در دادگاه غیرعلنی بهره مند شوند .
    دانش آموزانی که در کانون های اصلاح تربیت به سر میبرند حق دارند با توجه به گزارش های کانون اصلاح و تربیت مبنی بر تأثیر مجازات های کانون در دانش آموز از نقطه نظر اصلاح رفتار احکام صادره برای آنها از طرف دادگاه مورد تجدید نظر قرار بگیرد.
    دانش آموزان حق دارند از نمایندۀ حقوقی ویژه از سوی آموزش و پرورش در دادگاه ها برخوردار شوند.

بر اساس ماده 35 اين منشور دانش آموزان حق دارند در محیطی با تراکم فضایی متناسب با سن و مرحلۀ رشد خود، تحصیل نماید. آيا اين فضاي امن ايجاد شده است؟ آيا بخاريهاي نفتي جمع آوري شده اند؟

محمد علی دشتی پور کارشناس آموزشی در مدیریت استراتژیک مي گويد: حق مردم برای داشتن فرزندی تربیت شده مطابق با معیارهای اسلامی، برخورداری از تعلیم و تربیت مناسب در شرایطی ایده آل، حق تحصیل در مدارس تک نوبته و ... همگی از حقوق دانش آموز است که باید به آن پرداخت. به عنوان مثال وقتی پایه ششم ایجاد می شود و از معلمان بی‌تجربه به عنوان معلم این پایه در نظر گرفته می شود، حق دانش آموز نادیده گرفته شده است. یا وقتی معلمی مجبور است برای تامین معاش خانواده اش، به صورت دو یا سه شیفت کار کند، درحقیقت حقوق مادی معلم نادیده گرفته شده است. این در شرایطی است که دانش آموز، والدین و معلم در کنار این نادیده گرفتن ها مجبور هستند به کلاسهایی بروند که شرایط مناسبی ندارند.